NAŠE MALO MISTO

Baška Voda je malo turističko mjesto smješteno u srcu Dalmacije, u zagrljaju vrletnog Biokova i Jadranskog mora.

Stanovništvo, koje se spuštalo s padina biokovskog grebena sv. Ilije, osnovalo je naselje Biston – današnji Bast. Nakon odlaska Turaka s Makarskog primorja, pastiri iz Basta spuštaju se sa svojim blagom južnije prema jakom izvoru pitke vode stvarajući novo naselje pod nazivom Fontana (na karti Dalmacije iz 1702. godine – Museo Correr, Venecija), odnosno Basca prema krati Coranelli iz 1688. Današnji naziv Baška Voda zabilježen je 1724. godine u ostavinskoj listini braće Staničić iz Basta.

Prva javna građevina je crkvica sv. Lovre sagrađena u baroknom stilu 1750. godine na temeljima neke antičke građevine. Prva škola otvara se 1845. godine, a 1872. počinje gradnja crkve sv. Nikole u neoromaničkom  stilu. Gradnja crkve započela je pod vodstvom župnika fra Šimuna Čulića, a zaustavljena je na punih šesnaest godina zbog administracije u Beču i carske zabrane pa je crkva završena 1889. godine. Sv. Nikola je od tada proglašen zaštitnikom mjesta, putnika, ribara i pomoraca. Godine 1900. otvara se pošta, a izgradnjom pristaništa 1912. godine Baška Voda postaje značajna luka na ovim prostorima preko koje se odvijala intenzivna trgovina između otoka i Zabiokovlja.

Na prostoru Baške Vode otkriven je i niz antičkih nalaza pa se Baška Voda ponosi dvjema značajnim muzejskim zbirkama. Posebno vrijedni i zanimljivi predmeti pronađeni su na lokalitetu Gradina. U arheološkom muzeju izložena je zbirka predmeta koji datiraju preko 4000 godina prije Krista. Izloženi su dobro očuvani kameni noževi, stakleni i glineni grobni nalazi (2. – 3. st.), keramičko posude, amfore, svjetiljke, ženski nakit, kovani novac, alat za poljodjelstvo i mnogi drugi predmeti.

Od ostale kulturne baštine izdvaja se kapelica Gospe od Začeća iz 1860. (pored škole) godine i kapelica Dušama Čistilišta iz 1917. (predio Rogač), u kamenu isklesane glave domaćih žena iz 1922. (na kući Zane Jurišića), brončani spomenik poginulima u Drugom svjetskom ratu (1980., na Gradini) brončani kip sv. Nikole (1999., na ulazu u lučicu) te moderni spomenik Hrvatska jedra (2005., na Puntinu).

Kako općina Baška Voda obuhvaća i niz okolnih naselja: Bast, Topiće, Promajnu, Bratuš, Krvavicu te odmarališta Baško Polje i Dječje selo, bogatstvo kulturne baštine se nadopunjuje i građevinama i spomenicima u tim mjestima.

Tridesetih godina 20. st. braća Sikavica grade prvi baškovoški hotel Slaviju koji je 1936. na Svjetskoj izložbi u Londonu dobio zlatnu medalju za komfor, kuhinju i dobra vina. Tako je nekadašnje naselje težaka, ribara, trgovaca i pomoraca s vremenom izraslo u suvremeno turističko mjesto sa svim obilježjima i sadržajima malog mediteranskog gradića.