32. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske
Autor: Ružica Radalj, 28. 10. 2020.

32. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske ove godine se održava online, od 26. – 30. listopada, na YouTube kanalu HUUZ-a. Naša UZ Gorica sudjeluje na Smotri, a vrijedne učenice Mare Šarić i Mare Tadić uz mentorstvo s. Ankice Džajić snimile su video - Lutkica "Baškovoška pralja".

Na Smotri sudjeluju 62 učeničke zadruge iz svih županija i u video prezentaciji svake učeničke zadruge možete vidjeti praktičan rad izrade njihovog prijavljenog proizvoda.

Naši zadrugari, mali i veliki, u ovim neobičnim vremenima i otežanim uvjetima, uložili su izniman napor i entuzijazam kako bi sudjelovali na ovoj, po prvi puta, online Smotri.  Sve video materijale snimali su laici pa vas molimo da ne zamjerite ako su neke snimke slabije kvalitete.

Odvojite vrijeme i pogledajte ovo bogatstvo radova. Vjerujte, bit ćete ugodno iznenađeni, a «šetajući» se kroz našu Smotru, zasigurno ćete puno toga i naučiti.

Lutkica "Baškovoška pralja" je nastala kao suvenir koji nas vraća u prošlost i prikazuje stare običaje. Lutkica je simbol vremena kada su žene našeg mjesta prale rublje na izvoru pitke vode u blizini morske obale.

Danas se na tom mjestu nalazi fontana i spomenik baškovoškoj pralji. Lutkica je odjevena u nošnju kakve su nosile žene tog vremena: bijela bliza, crna suknja i nadsuknja s crvenim pojasom.

Lutkica je izrađena od prirodnih materijala, a punjena je sušenim cvijetom lavande. Lutkicu pakiramo u posebeno nabavljen je kutije s dekleracijom i opisom proizvoda te prodajemo na sajmovima u nešem i susjednim mjestima.

Baškovoška pralja predstavlja orginalan suvenir koji je prihvatila i Turistička zajednica našeg mjesta te je nudi posjetiteljima i turistima.

Lutkica je nastala s ciljem da bude prepoznatljiv proizvod Baške Vode, a sudeći prema reakcijama i pohvalama čini se da smo na dobrom putu da to i postane.