Najljepši školski vrtovi

Projekt "NAJLJEPŠI ŠKOLSKI VRTOVI" nastao je na temelju prijedloga novinarke Lidije Komes, urednice ekološke emisije "Slušaj kako zemlja diše" i Obrazovnog programa Hrvatskoga radija. Počeo je u proljeće školske godine 1994/95.

Projekt zajednički provode:

• HRT - Obrazovni i dječji program Hrvatskoga radija
  • Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
  • Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja
  • Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva
  • Ministarstvo kulture Hrvatska turistička zajednica
  • Nakladnička kuća Školska knjiga Stražaplastika – Hum na Sutli
  • Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
  • IHOR park - Crna mlaka
  • Poljoprivredne apoteke ABM-a
  • Sirana Gligora - iz Kolana na otoku Pagu
  • Trgovačko komunalno društvo Ponikve – Eko-otok Krk.

U uređenju i ljepoti školskog okoliša natječu se osnovne i srednje škole iz cijele Hrvatske.

Osim prelijepe keramičke diplome koju tradicionalno izrađuju učenici OŠ Oca Petra Perice u Makarskoj, pod vodstvom svojega nastavnika akademskoga slikara Ante Grčića, svakoj pobjedničkoj školi pripada i 10.000 kuna za daljnje uređenje svojih školskih vrtova.

Prema propozicijama projekta učenici sade autohtono ili udomaćeno bilje svoga kraja stare svojte cvijeća, ukrasnih grmova, voćaka, bave se ekološkom poljoprivredom čime pridonose i očuvanju prirode i biološke raznolikosti . Njihov rad prosuđuje Povjerenstvo (agronomi, pedagozi i novinari) koje ih redovito tijekom godine obilazi, savjetuje, i ocjenjuje njihov napredak te na kraju svake godine proglašava pobjednike u raznim kategorijama.

NAGRADE PROJEKTU

Kao potvrda dugogodišnjeg uspješnog provođenja projekta, Europska federacija turističkih novinara nagradila je 2005. godine "Najljepše školske vrtove" za jedinstven ekološko-edukativni pristup mladima.
U sklopu projekta objavljena je monografija "Najljepši školski vrtovi u Hrvatskoj " koja prikazuje napore i nastojanja učenika i učitelja na uređenju školskog okoliša. 1500 monografija darovano je školskim bibliotekama i gradskim knjižnicama, te bibliotekama svih Domova u Hrvatskoj - za djecu bez stalne roditeljske skrbi, kao i djecu koja pohađaju hrvatsku nastavu izvan Hrvatske.

O VODITELJICI PROJEKTA

Novinarka Lidija Komes, urednica emisije Slušaj kako zemlja diše,poznata je i nagrađivana novinarka Hrvatskoga radija, pokrenula je kroz emisiju mnoge projekte. Uz školske vrtove, najpoznatije su izložbe starih sorti jabuka diljem Hrvatske i uređenje i očuvanje starinskih voćnjaka. Lidija Komes godinama je bila članica međunarodnog žirija sa sjedištem u Bruxellesu - za izbor najljepših europskih sela i gradova, a 2009. imenovana je i veleposlanicom Hrvatske za projekt Europske unije EDEN (European destinations of excellence, Europske destinacije izvrsnosti) također u Bruxellesu. Vjeruje da djeca koja u školskom vrtu dodirnu tlo i posade biljku, nikad tu biljku neće pogaziti i da će prirodu zemlju i planet čuvati bolje od svojih roditelja.

NAŠE DOSADAŠNJE NAGRADE I PRIZNANJA:

• Zlatni grb za dosadašnji rad na uređenju terase škole 2010.
  • POBJEDNIČKI ŠKOLSKI VRT PRIMORSKE HRVATSKE 2009.

• Ravnatelj Josip Kassa
  • Voditeljica Ivana Martinović

na školskoj terasi podigli smo mediteranski vrt i  Biokovskog  puža koji je pun ljekovitoga bilja. Ovo je jedinstven primjer u Hrvatsko j da su školske terase stručno i znalački pretvorene u sunčane, "zelene krovove".

• Nagrada za vrt na terasi ško le 2008.
  • Priznanje za izniman napredak i veliki pomak u uređenju školskih vrtova i okoliša 2007.

NAŠI UČENICI, ČUVARI LJEPOTE HRVATSKE PRIRODE I BOGATE BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI u najljepšim školskim vrtovima njeguju i čuvaju ljepotu hrvatske prirode i bogatu biološku raznolikost po kojoj je Hrvatska peta zemlja svijeta!

« Prosinac 2018 »

Kojih sadržaja biste željeli više na stranicama naše škole?

Surađujmo...

CI SDŽ - Centri izvrsnosti SDŽ

Dabar - Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja

e-Knjižnica