O školi

 

Osnovna škola Bariše Granića Meštra osnovana je 1987. godine. Ime je dobila po Bartulu Graniću, učitelju koji je svojim djelovanjem odgojno i obrazovno utjecao na generacije i generacije Baškovođana kojima je na najbolji mogući način prenosio svoja znanja i iskustva. Naša je škola do 1987. g. nosila ime Krune Šošića, a početak školstva u našem mjestu seže u 1845. kada je osnovana prva mjesna škola. Dugo godina Baška Voda nije imala školsku zgradu već se nastava održavala po privatnim kućama. Tek sredinom šezdesetih godina samodoprinosom mještana sagrađena je današnja školska zgrada.

Naša se škola može pohvaliti mnogim poznatim imenima, političarima, svećenicima i sveučilišnim profesorima koji su svoja temeljna znanja stekli upravo u njoj. Jure Radić, Goran i Mate Granić rado će se sjetiti svojih školskih dana, a sadašnji hrvatski predsjednik dr. Ivo Josipović u našoj je školi svako ljeto vježbao i svirao klavir.

Za vrijeme domovinskog rata, u našu su školu išle i izbjeglice iz svih krajeva Hrvatske, a i tijekom rata u susjednoj Bosni i Hercegovini u našoj je zgradi bila smještena kompletna Visočka franjevačka gimnazija.

Biografija Bariše Granića Meštra

Bartul Granić rođen je 1855. g. u Baškoj Vodi u čestitoj i uglednoj obitelji Granić, a za svog se života najprije posvetio redovničkom zvanju. Nakon završetka franjevačke bogoslovije zaželio se posvetiti učiteljskom zvanju pa je tako, dobivši roditeljsku dozvolu, sama tri mjeseca pred prvu svetu misu, pošao u Arbanase kod Zadra, gdje je sa odličnim uspjehom završio preparandiju odnosno učiteljsku školu. Pun zanosa i najbolje volje za odabrano zvanje služio je punih osam godina u Banjevcima, u Ravnim Kotarima i dao ne samo školi, nego i narodu među kojim je živio sve što je mogao. Tih, skroman, čestit patriota dušom i tijelom ubrzo je stekao ljubav i poštovanje i školske djece i sela u kome je učiteljevao. U najtežim trenutcima za narodno osviještenje, Granić je uspio pomiriti zavađena sela katolika i pravoslavaca i okupio ih pod jedan barjak. U tim je mjestima ostavio neizbrisiv trag svoga učiteljevanja te vodio divovsku borbu za oslobođenje onda porobljenog hrvatskog naroda. Pateći za rodnim krajem koristi prvu priliku za povratak. U Baškoj Vodi postaje prvi učitelj. I tu, u rodnom mjestu ostaje punih trideset i pet godina. I nakon što je bio, po sili zakona, umirovljen, on je ipak djelovao kao honorarni učitelj i tako odgojio nekoliko naraštaja.

Njegova Baška Voda voljela ga je kao što je i on volio nju. Rijetko je koje mjesto u svemu slijedilo svog učitelja kao Baška Voda njega. U političkim borbama, u mjesnim poslovima, u biranju mjesnih i općinskih časnika pa čak i u određivanju općinskog načelnika, njegova je riječ bila odlučna. Na prvome mjestu njemu je bio dobrobit naroda. Borio se ne samo riječju nego i perom, a za potrebe svog naroda odlazio je do Zadra, pa čak i do Beča. Posljednjih desetak godina svoga života proveo je s obitelji u Splitu.

Naše malo misto

Baška Voda je malo turističko mjesto smješteno u srcu Dalmacije, u zagrljaju vrletnog Biokova i Jadranskog mora.

Stanovništvo, koje se spuštalo s padina biokovskog grebena sv. Ilije, osnovalo je naselje Biston – današnji Bast. Nakon odlaska Turaka s Makarskog primorja, pastiri iz Basta spuštaju se sa svojim blagom južnije prema jakom izvoru pitke vode stvarajući novo naselje pod nazivom Fontana (na karti Dalmacije iz 1702. godine – Museo Correr, Venecija), odnosno Basca prema krati Coranelli iz 1688. Današnji naziv Baška Voda zabilježen je 1724. godine u ostavinskoj listini braće Staničić iz Basta.

Njegova Baška Voda voljela ga je kao što je i on volio nju. Rijetko je koje mjesto u svemu slijedilo svog učitelja kao Baška Voda njega. U političkim borbama, u mjesnim poslovima, u biranju mjesnih i općinskih časnika pa čak i u određivanju općinskog načelnika, njegova je riječ bila odlučna. Na prvome mjestu njemu je bio dobrobit naroda. Borio se ne samo riječju nego i perom, a za potrebe svog naroda odlazio je do Zadra, pa čak i do Beča. Posljednjih desetak godina svoga života proveo je s obitelji u Splitu.

Prva javna građevina je crkvica sv. Lovre sagrađena u baroknom stilu 1750. godine na temeljima neke antičke građevine. Prva škola otvara se 1845. godine, a 1872. počinje gradnja crkve sv. Nikole u neoromaničkom stilu. Gradnja crkve započela je pod vodstvom župnika fra Šimuna Čulića, a zaustavljena je na punih šesnaest godina zbog administracije u Beču i carske zabrane pa je crkva završena 1889. godine. Sv. Nikola je od tada proglašen zaštitnikom mjesta, putnika, ribara i pomoraca. Godine 1900. otvara se pošta, a izgradnjom pristaništa 1912. godine Baška Voda postaje značajna luka na ovim prostorima preko koje se odvijala intenzivna trgovina između otoka i Zabiokovlja.

Na prostoru Baške Vode otkriven je i niz antičkih nalaza pa se Baška Voda ponosi dvjema značajnim muzejskim zbirkama. Posebno vrijedni i zanimljivi predmeti pronađeni su na lokalitetu Gradina. U arheološkom muzeju izložena je zbirka predmeta koji datiraju preko 4000 godina prije Krista. Izloženi su dobro očuvani kameni noževi, stakleni i glineni grobni nalazi (2. – 3. st.), keramičko posude, amfore, svjetiljke, ženski nakit, kovani novac, alat za poljodjelstvo i mnogi drugi predmeti.

Od ostale kulturne baštine izdvaja se kapelica Gospe od Začeća iz 1860. (pored škole) godine i kapelica Dušama Čistilišta iz 1917. (predio Rogač), u kamenu isklesane glave domaćih žena iz 1922. (na kući Zane Jurišića), brončani spomenik poginulima u Drugom svjetskom ratu (1980., na Gradini) brončani kip sv. Nikole (1999., na ulazu u lučicu) te moderni spomenik Hrvatska jedra (2005., na Puntinu).

Kako općina Baška Voda obuhvaća i niz okolnih naselja: Bast, Topiće, Promajnu, Bratuš, Krvavicu te odmarališta Baško Polje i Dječje selo, bogatstvo kulturne baštine se nadopunjuje i građevinama i spomenicima u tim mjestima.

Tridesetih godina 20. st. braća Sikavica grade prvi baškovoški hotel Slaviju koji je 1936. na Svjetskoj izložbi u Londonu dobio zlatnu medalju za komfor, kuhinju i dobra vina. Tako je nekadašnje naselje težaka, ribara, trgovaca i pomoraca s vremenom izraslo u suvremeno turističko mjesto sa svim obilježjima i sadržajima malog mediteranskog gradića.

Skip to content